Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Konkurs za Čembrlena

Komentari (28) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 05 septembar 2010 12:28
paja patak
“....Za vreme bombardovanja Jugoslavije 1999. nije gađan nijedan objekat čiji su vlasnici stranci ili privatnici. Deo odgovora?...“ Još kako! Ni za vreme Drugog Svetskog rata, za vreme npr. besomučnih bombardovanja Kelna, nijedan saveznički (američki/engleski) pilot nije smeo ni da sanja da bombarduje ogroman kompleks Fordovih fabrika (Ford-Keln), koji je za Vermaht - opet besomučno pravio tenkove i kamione, ali nije mu smela ni dlaka s glave faliti!. Profiti od rada za Vermaht su preko Švedske i Švajcarske uredno išli u Fordovu kasu, koju su s druge strane punili i profiti od rada za njegovu rođenu Ameriku i Englesku. To isto važi i za Holandiju, čija celokupna industrija je radila za Vermaht – a posebno Filips (uz korišćenje jevrejskih logoraša – što je kasnije prikazano kao način njihovog spasavanja od gasnih komora, pa je Filips još i hvaljen). Filips je proizvodio radio-komunikacionu opremu za Luftvafe, koja se sukobljavala sa američkim Er Forsom i engleskim (kakosevećtozvalo) vazduhoplovstvom, za koje je Filips pravio to isto. Profit – Filipsu, sa obe strane. Idealno! Vi se koljite – kasa zvecka. Deo odgovora, g. Lazanski? Evo Vam ceo odgovor: Para vrti gde burgija neće!
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 05 septembar 2010 13:59
MP
Lazanski:"U žestokoj smo krizi duhovnih, kulturnih, moralnih i političkih vrednosti. Defetizam poprima razmere epidemije. "
Bez jasnog odgovora,razumljivog svakom građaninu Srbije, ko i kako nas je doveo u ovakvo stanje,i na koji način će za to snositi posledice,nema obnove gore pomenutih vrednosti.A bez pravih sankcija za odgovorne, teško da će bilo ko opet trošiti onoliku energiju za neki novi horizont.
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 05 septembar 2010 14:24
Prečanin
"Ko je Srbe kleo, nije dangubio..."
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 05 septembar 2010 15:32
Simić Manojlo
Gospodin Lazanski iznese puno stavova, više ili
manje odbranjivih, a onda se na kraju pozove na
druga Titu, i ukaže na svu zagađenost srpskog
intelektualnog rakursa,najvećoj prepreci bilo
kakvom napretku .
Uhićeni u titoizmu, ko kukac u ćilibaru .
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 05 septembar 2010 16:29
Dušan Ariljević
..."Kako je došlo do promene tih, ne tako davnih izjava i stavova sa Zapada?" Sve se menja sem kamenja je šaljiv odgovor na pitanje g. Lazanskog. A ozbiljan je on i sam veoma dobro formulisao: "Tačno je da mi resurse sile sada nemamo. ... To nije došlo iznenada, duži je to proces". Na tome se treba "zaustaviti" jer to je početak svakog posrnuća (SFRJ i ) Srbije. Ali je intresantno da većina na ovom forumu sa najvećom gorčinom govori o periodu kad su Srbija i "bratske republike a naročito pokraajine" IMALE izuzetne vojne, materijalne i ljudske resurse za vođenje realnog rata u intresu očuvanja teritorijalnog inegriteta države. Prisećaju se sa simpatijama "četvrte vojne sile u Evropi" ali im nije jasno da je to "bravar" osmislio u okolnstima važećim za taj period. G. Lazanski ga često sa pijetetom pominje. U tom pogledu ne greši. Napravio je jednu drugu grešku, nadam se omašku: "Kada je 1974. došlo do najozbiljnije krize oko Trsta između SFRJ i Italije,.." NAJOZBILjNIJA kriza nije bila 1974. već 20 godina ranije, tačnije 1953.-54. godine.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 05 septembar 2010 16:32
Baja Patak
“... Kada je 1974. došlo do najozbiljnije krize oko Trsta između SFRJ i Italije, Jugoslavija je na granicu s Italijom, članicom NATO-a, izvela tri divizije…” Ma, neće biti druže Lazanski?! Vi, koji ste toliko verzirani u vojne poslove valjda i znate koliko je Jugoslavija divizija izvela, ali čak i da je izvela 33 divizije bilo bi isto, a da je došlo do rata, kako je bila trula – onda bi se već raspala. Nego, nešto Vam oko datuma ipak nije u redu – jer 1974 godine nije bilo nikakve tršćanske krize – možda je i bila neka gužva (oko čekanja) na granici, ali to zbog silne čežnje Jugoslovena da se što pre stigne na “Ponte Roso“ i kupe razne tamošnje tričarije.
Tršćanska kriza, bolje rečeno “kriza“, jer sve je to bila jedna neukusna farsa se odigrala čitavih dvadeset godina ranije – tj.1954. godine! Stariji se sećaju uspaljenih titovskih agitatora po beogradskim ulicama, koji su na “potpuno spontanim svenarodnim demonstracijama“ urlali i ispisivali parole u stilu: “Pela – džukela!!!“ i “Život damo – Trst ne damo!!!“. I: tresla se gora – rodio se miš, a na sreću stanovnika Trsta. Ostadoše oni u Italiji, da kasnije svoju bofl robu prodaju Jugoslovenima.
E, što se Sofije Loren i Vašeg voljenog i neprežaljenog Tita tiče, pravo da Vam kažem: baš me briga!
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 05 septembar 2010 17:10
Askurđel
@Simić Manojlo. Ustvari Vaši komentari nisu ni tamo ni ovamo. Opredelite se.
Spominjući Druga Tita Lazanski je hteo nešto drugo da kaže. To se čita između redova.
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 05 septembar 2010 18:14
Zaraki Kenpachi
Da dodam da na kraju teksta treba da stoji ''a danas Vestervele''

pozdrav
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 05 septembar 2010 18:33
Jasna
Na svetskom ekonomskom forumu u Davosu 1999. Toni Bler nije kritikovao Beograd zbog nacina na koji upravlja Kosovom,vec sto nije sirom otvorenih ruku prihvatio privredne reforme.E hvala Bogu da se jednom neko od novinara setio i to da kaze.
Zato su 5.0ktobra dovedeni oni koji su reforme prihvatili sirom rasirenih ruku ...
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 05 septembar 2010 19:11
saša r.
Ne vidim razlog za kritiku ovog teksta, jer je zaista dobar. Takođe je autor između redova provukao još neka odlična zapažanja.
G-dine Lazanski, otišao bih još dalje od Vas, šta će biti ako se imperiji dopusti dalje razbijanje države, i ako jednog dana dođe na ideju da Srbima država više nije potrebna. Bojim se da smo na dobrom putu da nam se to i desi!
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 05 septembar 2010 19:45
Vid
Ispriča nam Miroslav lepu patriotsku priču! Tito i srpski patriotizam ne idu zajedno! Jedno drugo isključuje! Ne verujem da lazanski to ne zna, pa me baš zanima njegova motivacija za pisanje ovakvog teksta.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 05 septembar 2010 20:44
Jasna Simonović
"Onda je na Brione u goste maršalu stigla Sofija Loren."....
Onda je leta 2010 na Brione trebalo da stigne Angelina Jolie, ali je otkazala i sletela u Sarajevo...Tamo su se dogovarali o novom filmu u kome su Srbin i muslimanka stigli da se zaljube 3 dana pre rata....tako piše u novinama...E, ne zna Angelina koliko je takvih scenarija život već zabeležio....tamo gde treba...
A ja ne znam ko je bio "maršal in charge" bivše Jugoslavije kada je rat počeo ....Što nije ustao i stao gde treba...I primio neku dobru glumicu ili glumca, svejedno...
ps U svakom slučaju vojno nadmetanje i bezgrešni političari nekako ne idu zajedno, barem meni...Zato što mislim da je gdin Paja Patak u pravu...Kad burgija neće, raspisuje se konkurs za čiste pare....(molim da mi neko javi kada do toga kod nas dodje)....
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 06 septembar 2010 01:23
S.Ristic
Nisam bas shvatio da je Lazanski posebno velicao Tita, tako da sve one komentre vezane za kritiku sa te strane smatram politicki nezrelim cak i dogmatskim. Samo je naveo neposredan primer, nesto blizi nama, da vodeci politicari moraju da imaju jake stavove i da umeju da se znacajno i vesto usprotive u interesu svoje zajednice. Naravno da tu mogu da nesto i da izgube ali je to uvek daleko manje. Bez takve politike ostalo lici na raskucavanje imanja u kafani. Nije takav jedan primer. Pogledajte mnoge prave politicare, na pr. nepopularni Mugabea koji se, pord svih ingnorisanja i nipodastavanja i proricanja fatalnog kraja, zilavo bori. Pitanje je dobre procene svih opstih okolnosti i pritiska na pravo dugme. Nije samo tvrdoglavost i onda popusanje u krajnjoj nuzdi ono sto vodi rezultatu, kao sto je to bio slucaj predsednika Milosevicem. Ipak i on je ostavio dva jaka dokumenta za pokoljenja, entitet Republike Srpske i Rezoluciju 1244 za buduce narastaje, koje oni mogu da pretvore u svoj kapital ili da raskuce u kafani. Sve u svemu analiza pokazuje ono sto je sustinsko, put Srbije kojim ona ide zbog zablude u lagodan zivot i zbog nedostatka zivaca istrosenih stalnim maltretiranjma sa strane, bez svesti da je deo otpora i svesnog i planiranog trpljenja uvek i deo uspeha. Postoji i to da je veliki broj gradjana obezglavljen konfuzijom licnih pritisaka bez vidjenja cistih ciljeva, zamaskiranih novim drustvenim odnosima i mogucnoscu odnosno bezizlaznom nemogucnoscu licnog grabljenja. Kako se stvari od vitalnog znacaja samo prodaju, kako Lazanski kaze, za prividnu ekonomiju i finansijske inekcije odrzavanja zivota elite pogodne Zapadu. A globalna ekonomija svakim danom ima sve veci spoljni dug. Pravi Zapadni metod, doza inekcija uvek, da se obezbedi nezadovoljstvo ispod kriticne mase. Tako Zapad to radi svugde u svetu pa i u sopstvenim drzavama Zapada. Postoji jos jedan problem, opsta propaganda je u rukama manjeg broja placenika a ne u rukama veceg broja trezvenih Srba.
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 06 septembar 2010 10:17
brm
jedna mala sitnica nebitna gledee osimskih sporazuma..
ta kriza je bila za vreme drugog mandata Alda MOra, ličnosti koja je "pobrkala lončiće", dogovorila se sa komunistima (istorijski kompromis), krenula da vodi saostalnu nacionalnu politiku i da ruši bipolarni svetski sistem, pa su ga združenim snagama ubile CIA i KGB... udruženom zaverom koja jako podseća na nešto naše iz skorijeg vremena..svog miljenika Tita nisu dirali naravno...
kad god se pomene Tita u pozitivnom kontekstu ..tu mora da nešto ima još..
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 06 septembar 2010 11:04
Ljiljana,Holandija
Postoji jedna izreka: “Ispeci pa reci” (za one pametne).Ili neznate Hrvatski?

Londonski Memorandum o suglasnosti iz 1954. kojim je riješeno tršćansko pitanje bio je pravno nesavršen i nedorečen dokument. Njime susjedne države nisu uspostavile svoj puni suverenitet nad spornim područjem. Stručnjaci za građansko pravo rekli bi da je stečen posjed, ali ne i vlasništvo. Talijanska vlada je 1974. aktualizirala to pitanje i izazvala kratkotrajnu krizu u odnosima. Jugoslavija je odgovorila oštrim diplomatskim notama, blagim pokretima trupa prema granici i demonstracijama koje su bile zgodna prilika za očitovanje nečega što se tada nazivalo jugoslavenski socijalistički patriotizam, ali Europa je već živjela u stabilnoj eri helsinškog statusa quo. Osimski sporazumi Minić-Rumor 1975. otklonili su najzad svaku pravnu nejasnoću i zaustavili kontinuitet pojedinačnih tragedija koji je zbog granice i oko granice trajao preko stotinu godina, još od talijansko-austrijskog rata.

Dalekosežni značaj tršćanske epizode Jadranskog pitanja jest da je Tito počeo promatrati sukob sa SSSR-om i anglo-američku odluku o prepuštanju Trsta Italiji kao dio jednog te istog konteksta sa stanovišta jugoslavenskih interesa. I jedan i drugi događaj pokazali su mu cinizam velikih sila prema malim državama i štetnost trajnog vezivanja za bilo koji blok. Doista, i istočni blok 1948. i zapadni 1953. svaki su na svoj način u najnezgodnijem trenutku iznevjerili jugoslavensko povjerenje i lojalnost. Utoliko je – pored ostalih faktora – i Tršćanska kriza inicirala politiku nesvrstanosti.
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 06 septembar 2010 11:46
Danski Srbin
Gospodin Miroslav Lazanski je covek sa darom sirokog sagledavanja situacija i problema , sto se za veci deo komentatora (do sada) ne bi moglo reci.
Oni ne cene autora i da bi mu konfrontirali koriste prizemne primedbe vezane za njegovu komunisticku proslost, njegovu pomenu Tita,Sofije Loren i jos slicnih irelevantnih detalja iz njegovog clanka.
Od drveca ne vide sumu. Zaslepljeni nekom bezveznom netrpeljivoscu prema Lazanskom, previdjaju lepo slozenu listu razloga naseg propadanja.
Meni moj antikomunizam ne moze,niti sme, da zaslepljuje kriterijume ,sta je vredno paznje a sta ne. Isto mislim da svako ko sebe smatra normalno pametnim i obrazovanim ne sme: "Zbog Nikole da mrzi i svetog Nikolu".
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 06 septembar 2010 13:48
Karlo Ponti
Miroslave, zašto završi tekst baš na najzanimljivijem mestu?
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 06 septembar 2010 13:55
srdjan conic
Konacno pravi Miroslav Lazanski. Dobro dosao s odmora.
Preporuke:
0
0
19 ponedeljak, 06 septembar 2010 15:21
garrz
Potpuno se slažem...
Preporuke:
0
0
20 ponedeljak, 06 septembar 2010 15:36
brm
@ Ljiljana,Holandija
znači Trst je "nepravedno" pripao Italiji..
šteta što nije pala još koja kap srpske krvi u borbi sa vekovnim saveznikom - da bi Slovenija i Hrvatska dobili još koji komad zemlje koji im nikada nije priopadao ..
Preporuke:
0
0
21 ponedeljak, 06 septembar 2010 17:34
Ljiljana,Holandija
za @brm- Nisam na to mislila ,nego na pojedine komentare da kriza nije bila 1974.Nije nam trebao ni Trst a ni Istra.
Preporuke:
0
0
22 ponedeljak, 06 septembar 2010 17:52
remmiz
Ja opet mislim da nikakve promjene nije bilo.
Jedno se radi a drugo se prema potrebi izjavljuje..i to je sve.
Dakle,smatram da je tekst u tom smislu jalov.

Da li g.Lazanski iskreno vjeruje da za Amerikance,Britance ili Nijemce nezavisnost kosova nije dolazila u obzir '99..?!
Da su bombardovali Srbiju iz 'humanitarnih razloga'..?

Usudicu se da dam odgovor umjesto g.Lazanskog i da kazem da cisto sumnjam da on vjeruje u to.
Zapadna politika je dosledno pratila i prati odredjen dugorocni cilj.

Ali zasto onda napisati citav tekst o tome,odnosno naprezati se da rijesimo jednacinu a znamo da su uvodni parametri netacni.

Mozda je svrha da se uputi poruka kako je faktor sile izuzetno bitan i da je slabljenje vojske bila fatalna greska..?

Sa tim se slazem,ta kritika je na mjestu..medjutim,kome je upucena..? Ko je mogao to da sprijeci i kako..?
Gledajuci sa cisto 'operativnog' stanovista nakon rata u kojem su Amerikanci i 'bratija' dokazali da su nadmocniji ko je i kako mogao i trebao da se odupre njihovom zahtjevu da se nasa vojska 'pacifikuje'..?
Djindjic..? Kostunica..? Seselj..? svi zajedno..? Kako je trebalo..?
Mislim da je krajnje vrijeme da intelektualna elita pocne da 'radi' odnosno da 'krci put'.
Preporuke:
0
0
23 ponedeljak, 06 septembar 2010 19:07
Simić Manojlo
za " pračukunđeda ";

Uvijek pročitam Vaše osvrte, i mogu da kažem da mi
se uglavnom sviđaju. Naročito je razoran bio onaj
u odgovoru DŠ-u u komentaru o Dobrici Ćosiću, u
kojemu ste statistički pokazali da je u " hrvatskim
partizanima ", hrvatsko bilo samo ime. Tja, nemaju
granica srpske zablude .
A što se mog komentara tiče, vjerujem da je do
zabune došlo zato što ja " Politiku ", već odavno,
kao arapsku štampu, čitam od dna stranice prema vrhu, i zdesna ulijevo. A između redova čitam kako
Bog zapovijeda, odozgo prema dole. Kad se izmiksaju
"Politikine" poruke, dođete do zaključka, da je
1. Šumadijska stavljena u funkciju sveopšteg razaranja srpskog Naroda i njegove Države .
U Talijanskom Parlamentu, postoji jedna mala Partija, koja traži finansijsku nadoknadu od Hrvatske i Slovenije, za 300.000 Talijana protjeranih iz Istre sa svojih vijekovnih ognjišta
i 30.000 koje su Titini zločinci ubacili u "fojbe".
Hrvatska i Slovenija, spremne su da napad odbiju
tako što će za to optužiti 1. Šumadijsku, i kao i
u svim drugim slučajevima, dokazivati srpsku
genocidnost .Lazanski je bio i ostao zarobljen
titoizmom . Kao i čitava ova garnitura na Vlasti,
ali samo u segmentu optuživanja Srba i Srbije .
U svim drugim stvarima uredno pužu pred zapadom,
formirajući kolonu puževa golaća .A zapadna čižma,
uredno ih gazi .
Preporuke:
0
0
24 ponedeljak, 06 septembar 2010 22:23
srb sloven
ovi spolja su ih doveli na vlast da bi sprovodili dogovore
Preporuke:
0
0
25 utorak, 07 septembar 2010 06:07
Marinko
Osvrnucu se samo na ovo:

Kada je 1974. došlo do najozbiljnije krize oko Trsta između SFRJ i Italije, Jugoslavija je na granicu s Italijom, članicom NATO-a, izvela tri divizije. Tito je obukao maršalsku uniformu i otišao na komandno mesto u Vinicu, u Sloveniju. Vašington nas je molio da ne napadnemo Italiju. Godinu dana kasnije potpisani su Osimski sporazumi. Onda je na Brione u goste maršalu stigla Sofija Loren.

Tacno ALI je u medjuvremenu u Boku Kotorsku dosla mocna mornarica CrnoMorska s krstaricama,razaracima i u dubinama nuklernim podmrnicama .Tada su Italijani i njihovi sponzori (SAD)malo ohladili i Broz(tacnije njegovi hrvati/slovenci)dobise Istru,Kvarner,Zadar i ostrva ...ALI ima i tu kvaka koja kaze:
Italija jeste potpisala Osimske sporazume ali sve to parlament Italije nikada nije ratifikovao a to znaci Italijani ce kad-tad milom/silom da vrate svoje oteto.I ne sumnjam d ace Italijani vratiti svoje oteto.
Preporuke:
0
0
26 utorak, 07 septembar 2010 11:53
Darko Stanojević
Sećam se, kao klinac sam išao u Italiju sa roditeljima (ono što navede Baja Patak - "Ponte Roso" i "Đovani") i na zidu gradske Skupštine u Trstu sm video grafit-parolu "NO OSSIMO!".

Kada sam pitao roditelje šta je to, dobio sam odgovor da ćutim i da ne lajem previše na srpskom, dok smo tamo.

Tih godina nismo bili nimalo omiljeni. Kasnije, isto.
Preporuke:
0
0
27 utorak, 07 septembar 2010 12:08
Miroslav Đukić
Dok se većina komentatora dohvatila nesrećno odabranog primera sa Titom i tršćanskom krizom, kao i štamparskom greškom u broju godine, ja ostajem fasciniran imenjakovim naslovom:

"Konkurs za Čemberlena" - Sjajno!!!!

Pitam se, ko će na ovom konkursu pobediti? Koji će srpski političar, na kraju, biti upoređen sa neponovljivo slikom Čemberlenom,kada izlazi iz aviona i veselo pozdravlja maše papirom koji mu je potpisao Hitler, na oduševljenje cele Engleske? Šta će biti naša ulitmativna i konačna "čehoslovačka"? Hoće li to biti Kosovo i Metohija, Republika Srpska, Vojvodina, Raška, ili CELA Srbija? Čemberlenu se, ipak, mora priznati: Poklonio je Hitleru tuđe, a ne svoje, u zamenu za "mir". Hoće li, na kraju, jedan ili svi srpski političari, svima nama, izlazeći iz aviona, veselo mahati svojim papirićima, koje su im netom našarali u Briselu (Vašingtonu)?
Preporuke:
0
0
28 utorak, 07 septembar 2010 15:03
Dušan Ariljević
@Miroslav Đukić "Dok se većina komentatora dohvatila nesrećno odabranog primera sa Titom i tršćanskom krizom, kao i štamparskom greškom u broju godine, ja ostajem fasciniran imenjakovim naslovom...."
Jeste lepo biti imenjak g. Lazanskom ali 2+2=4. I ako mi nije bila glavna namera da u mom komentaru insistiram na pojmu "najozbiljnija kriza" sasvim je očigleno da je M. Lazanski napravio "grešku" jer je događaj stavio godinu dana ispred potpisivanja sporazuma sa Italijom (1975.). Znači mislio je na 1974-tu a te godine, to ( sa Italijom) nije bilo ni izbliza "najozbiljnije" kao 1954. Ali da bi napravio priču o autoritetu i podsetio "ove današnje" kako se to radi u valovitim vremenima g. Lazanski je malo "promešao" istorijske događaje kako bi poenta bila jasnija. Ne treba mu zameriti za to, važan je utisak. I nemojate Miroslave misliti da je g. Lazanski "nesrećno odabrao primer sa Titom". Upravo suprotno: "Kod bravara su MIGovi dobijali redovno zimske i letnje gume".
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner